Network Tasman Student Awards 2017

Network Tasman is pleased to announce the recipients of the 2017 Network Tasman Awards for outstanding students in the study of the sciences, business management or core curriculum subjects.

Network Tasman offers the awards to all high schools in the Nelson Tasman area for presentation to top students in years 11, 12 and 13.  The award recipients are chosen by their respective schools and the awards are presented at senior prize giving.

Congratulations to all the award recipients.

Golden Bay High School

  • Y11 Xanthe Rose
  • Y11 Star Young
  • Y12 Kathy Shaw
  • Y12 Catrina Sadowski
  • Y13 Venus Cahusac de Caux
  • Y13 Chloe Mason

Motueka High School

  • Y11 Thomas Pearson, Sciences
  • Y11 May Takahashi, Sciences
  • Y12 Casey Boyes, Sciences
  • Y12 Rheanna Wood, Sciences
  • Y13 Josh Wemyss, Sciences
  • Y13 Shania Pascoe, Sciences

Nayland College

  • Y11 Matthew Suter, Science
  • Y11 Zarrie Wood, Business Management
  • Y12 Ashton Thomas, Science
  • Y12 Emily Harwood, Business Management
  • Y13 Seth Kingsbury, Science
  • Y12 Madeleine Denton, Science

Garin College

  • Y11 Antony Lam, Core Subjects
  • Y11 Megan Ritchie, Science
  • Y12 Nathan Powick, Science
  • Y12 Jessica Stock, Science
  • Y13 Joseph Robinson, Business
  • Y13 Julia Froeling, Science

Nelson College

  • Y11 Matthew Mayer, Science & Economics
  • Y12 Yuichiro Fukushima, Physics & Economics
  • Y13 Josiah Kemp, Business Studies, Accounting & Economics

Nelson College for Girls

  • Y11 Laché Melvin, Sciences & Commerce
  • Y12 Macy Cattell, Sciences
  • Y13 Nadja Baden, Sciences & Commerce

Waimea College

  • Y11 Carlos McDonald, Science & Maths
  • Y11 Keyle Brown, Accounting, Science & Maths
  • Y12 Mac Karalus, Chemistry & Calculus
  • Y12 Shannon Sinclair, Biology, Maths & Physics
  • Y13 Chris Gray, Physics & Statistics
  • Y13 Neve Williams, Accounting, Business Studies & Economics

Collingwood Area School

  • Y11 Brett McKay, Science & Technology
  • Y11 Zoe Honey, Science & Technology
  • Y12 Alisha Olney, Science & English
  • Y12 Shannon McLellan, Science & English
  • Y13 Jonathan Franke, Science & English
  • Y13 Violet Wells, Science & English

Murchison Area School

  • Y11 Matua Wilson, Science
  • Y11 Bevalyn Tinetti, Mathematics
  • Y12 Monique Perkins, Mathematics & English
  • Y13 Jemma Gibson, Mathematics with Statistics
  • Y13 Kayla Stuart, Technology